Przygoda ze „SPAR-em” czyli pizza z robakami

Autor: Paweł Lechowski 11/23/2022 4:11:00 AM Ilość odsłon: 1740 Kategoria: Portal

  Zakupiłem w sobotę 19 listopada 2022 r.   mąkę do pizzy  w supermarkecie „SPAR” (zdjęcie nr 1), Czestochowa ul. Św Rocha 186, godz. 10.30,  paragon 506258 (pdf).  Niestety towar o nazwie „mąka do pizzy”  „RISCOSSA”   był wadliwy bo zawierał robaki, co zaprezentowałem   podczas przesiewania tej mąki (zdjęcie nr 6) w sklepie.

    Niestety nie znalazłem zrozumienia. Obecna przy badaniu „mąki do pizzy”   kierowniczka  odmówiła zrobienia czegokolwiek, odsyłając do włoskiego producenta.  Towar o nazwie „mąka do pizzy”  „RISCOSSA” znajduje się na półce w tym sklepie  (zdjęcia 2, 3,4), termin ważności (zdjęcie 5). 

     Proszę mieć to względzie. Można brać zwykłą mąkę – ja w końcu tak zrobiłem – ale lepiej mieć specjalną mąkę do pizzy. Za najlepszą mąkę do pizzy uznaje się oryginalną włoską mąkę typu 00. Mąka typu 00 cechuje się bardzo wysokim stopniem zmielenia, ma postać śnieżnobiałego pyłu oraz konsystencję talku.  „FARINA TIPO ‘OO”  - Tak właśnie pisze na opakowaniu „RISCOSSA”.   

     Pizza to okrągły placek z nadzieniem. Można ją modyfikować na wiele sposobów.  Tylko po co te robaki ?  Wiem !  „SPAR” udowadnia nam, że pizza to prawdziwa przygoda kulinarna.

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Spar

  Zarządzający:  „WSS Detal” sp. z o.o. 60-476 Poznań, ul. Druskienicka 12, REGON

634453624.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Najnowsze

Najczęściej czytane


 Ilość odsłon:3489272